Jak oszczędzać na wodzie?
Woda to pieniądz – można by sparafrazować znane przysłowie o czasie. Każdego dnia z naszych kranów leją się grube pieniądze. A podwyżki cen za wodę co jakiś czas uderzają po kieszeniach konsumentów. Oszczędzanie wody ma jednak znaczenie nie tylko czysto finansowe – jest też ratunkiem dla naszej planety.
Polacy przez ostatnie lata nauczyli się oszczędzać wodę. Wymusiły to przede wszystkim jej rosnące ceny, ale też coraz większa świadomość i chęć dbania o środowisko naturalne. Jak więc oszczędzać wodę?
W kuchni:
- Nastawiajmy zmywarkę (a także pralkę) tylko, kiedy są pełne.
- Nie nastawiajmy zmywarki na wstępne płukanie – to pozwoli zaoszczędzić aż 24 tys. litrów wody w ciągu roku! A z testów przeprowadzonych przez amerykański magazyn konsumencki „Consumer Reports” wynika, że wstępne płukanie wcale nie poprawia jakości mycia naczyń.
- Owoce i warzywa myjmy w misce z wodą używając szczotki przeznaczonej do ich czyszczenia – niech woda nie leci z kranu przez cały czas mycia.
- Do ręcznego umycia naczyń potrzeba aż 38 litrów wody. Zmywarka jest oszczędniejsza. A jeśli nie mamy zmywarki, nie myjmy naczyń pod ciągłym strumieniem wody.
- Do podlewania roślin doniczkowych lepiej użyć wody, w której wcześniej gotowaliśmy na przykład jajka lub myliśmy warzywa. Oczywiście po jej wystygnięciu.
- Warzywa gotujmy na parze zamiast w wodzie. Nie dość, że oszczędzimy wodę, to jeszcze zyskamy zdrowszy posiłek.
- Żywność rozmrażajmy w lodówce, a nie w zlewie czy garnku napełnionym wodą. Poza tym, że zużyjemy mniej wody, to mniejsze jest prawdopodobieństwo, że w żywności rozwiną się bakterie.
- Kiedy wymieniamy zmywarkę lub pralkę, wybierzmy taką, która oszczędza wodę.
W łazience:
- Naprawmy cieknący kran i spłuczkę. Przez nie wylatuje około 14% całej wody zużywanej w gospodarstwie domowym. Jeżeli kran kapie z częstotliwością jednej kropli na sekundę, w ciągu roku stracimy w ten sposób aż 5 tys. litrów!
- Nie używajmy sedesu jako kosza na śmieci.
- Podczas mycia zębów zakręcajmy kurek z wodą. Tą drogą ucieka około 6-10 litrów wody w ciągu minuty.
- Do kąpieli w wannie trzeba zużyć 115-150 litrów wody, tymczasem kiedy bierzemy prysznic, możemy zaoszczędzić nawet ponad 100 litrów wody! Starajmy się też skracać kąpiel pod prysznicem – w 10 minut zużyjemy 30-40 litrów wody, a w pięć minut – 15-20 litrów.
- Jeżeli napełniamy wannę, zatkajmy odpływ jeszcze, zanim odkręcimy wodę. Wlejmy połowę tego, co zwykle.
W ogrodzie:
- Naprawmy przeciekający szlauch i połączenia rur.
- Ustawmy szlauch i zraszacz tak, aby leciały z niego duże krople wody. Drobna wodna mgiełka łatwiej wyparuje.
Żródło: www.pro-test.pl